מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35
מונח תיאור
חגורת אסטרואידים

רוב האסטרואידים שוכנים בחגורת האסטרואידים, הנמצאת בין כוכבי הלכת מאדים וצדק, במרחק של כ-2.5 יחידות אסטרונומיות עד כ-3.5 יחידות אסטרונומיות מהשמש.

חגורת ואן אלן

המגנטוספירה של כדור הארץ.

חגורות חלקיקים הטעונים במטען חשמלי, אשר מקיפות את כדור הארץ (קווי השדה שלהן מזכירים בצורתם 'אוזניים'). הרצועה הפנימית ביותר ממוקמת בגובה של כ-3,200 קילומטר ביחס לקרום כדור הארץ, והחיצונית ביותר בגובה של 14,500-19,000 קילומטר.

באינטראקציה של החלקיקים עם האטמוספירה נוצרת תופעת זוהר הקוטב (זהר הצפון).

חוג הגדי

הנקודה הדרומית ביותר על מישור המילקה. השמש מגיעה לנקודה זו בתאריך 21 לדצמבר לערך. בחצי הכדור הצפוני זהו היום הקצר ביותר בשנה ותחילת עונת החורף.

חוג הסרטן

הנקודה הצפונית ביותר על מישור המילקה. השמש מגיעה לנקודה זו בתאריך 21 ליוני לערך (בין 20-23 לחודש). בחצי הכדור הצפוני זהו היום הארוך ביותר בשנה ותחילת עונת הקיץ.

חודש סידרי
מחזור הקפה שלם של הירח סביב כדור הארץ. אורכו 27.321 יממות
חודש סינודי
החודש הנמדד ביחס למופע הירח. זהו הזמן החולף בין שתי התקבצויות עוקבות של הירח עם השמש, כאמור שני מולדים. אורכו 29.53 יממות.
חומר אפל

רוב המסה -אנרגיה, כ- 95% מהיקום הנם "אפלים".

'אפל' הכוונה שאינו פולט קרינה אלקטרומגנטית. על קיומו של חומר אפל ניתן להסיק באופן עקיף על ידי השפעת כוח המשיכה שלו.

חוק ההסחה של וין

חוק אמפירי שנוסח על ידי וילהלם וין במאה ה-19.

בהתבסס על חוק וין ניתן להסביר מדוע לכוכבים חמים צבע כחול (אורך גל קצר), לעומת כוכבים קרים יותר, להם צבע אדום (אורך גל ארוך יותר).

חוק פלאנק

החוק מתאר את התפלגות הקרינה של גוף שחור. התפלגות פלאנק מכילה את כל המידע על אודות הקרינה, וממנה ניתן לגזור את החוקים הנוספים של קרינת גוף שחור

נוסח בידי המדען מקס פלאנק, אחד מאבות מכניקת הקוונטים, בשנת 1900.

חוקי קפלר

חוקים המגדירים את מסלולם של כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו. נוסחו במאה ה-17 על ידי יוהנס קפלר.

חור שחור

אובייקט בעל כוח משיכה כה גדול עד כי מעבר לטווח מסויים, המכונה בשם "אופק האירועים" אין גוף המסוגל לברוח ממנו. אפילו לא האור.

אומנם לא ניתן לצפות באופן ישיר בחור שחור, באמצעות טלסקופ, אולם ניתן להניח על אודות קיומו בין השאר מתהליכים המתרחשים בסביבתו.

חמה - כוכב לכת

( מרקורי)

כוכב הלכת הקרוב ביותר ביחס לשמש, במערכת השמש שלנו.

חמה