מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35
מונח תיאור
עבודות גמר באסטרופיסיקה

במצפה הכוכבים ברקת נערכות עבודות מחקר ברמות שונות - החל מתלמידי תיכון וכן בשיתוף עם מוסדות מחקר בעולם.

עבודת גמר באסטרופיזיקה הינה פרויקט מחקר מדעי ברמה של 5 יח"ל. את הפרויקט מתחילים התלמידים בכיתה י"א, כולל חופשת הקיץ, וממשיכים בו בכיתה י"ב.

students search for asteroids

עונות השנה

התקופות אליהן מחולקת כל שנה, בדגש על השוני במזג האוויר. עונות השנה מאופיינות באקלים ייחודי לכל עונה, ובמשך מספר שעות אור שונה ביממה. בכל רגע נתון בחצי הכדור הדרומי והצפוני עונות שנה הפוכות.

עונות השנה מתקימות גם בכוכבי לכת אחרים. חילופי עונות השנה על פני כדור הארץ נגרמות כתוצאה מנטיית כדור הארץ על צירו, ביחס למישור המילקה.

נהוג לחלק את השנה לעונות שונות, בהתאם למזג האווויר השורר בהן: קיץ, חורף, סתיו, אביב.

עלייה ישרה

באנגלית: Right ascension

קווי האורך השמימים - נמדדים לכיוון מזרח מנקודת שוויון האביב בשעות, דקות ושניות.

ענן אורט

עננה העוטפת את מערכת השמש שלנו, במרחק של 100 יחידות אסטרונומיות מהשמש. מכונה על שם האסטרונום ההולנדי אורט, אשר חזה את קיומה. הענן מכיל גופים המורכבים בעיקר מקרח (מים) ואבק. כאשר גופים אלו מתקרבים לשמש הם הופכים לשביטים בעלי הזנב המשתרך המפורסם

ענני נוצה

ענני נוצה/צירוס הם עננים דקים, הנישאים ברוחות חזקות לצורות הנראות לרוב כמו פסים ארוכים. ונחלקים למספר תתי סוגים שונים.

הצירוס הנו ענן אשר אינו נוטה להוריד גשם ומורכב מגבישי קרח קטנים. כאשר ישנן טורבולציות בגובה רב עננים אלו לובשים צורה כדורית - צִירוּקוּמוּלוּס.

 

 

ענק אדום

ענקים אדומים הינם כוכבים בעלי צבע כתום-אדום, מסוג ספקטרלי M או K. המסה של כוכב מטיפוס ענק האדום יכולה לנוע בין 0.3 ו-8 מסת השמש.

עקומת-אור

מדידת בהירותו של אובייקט לאורך פרק זמן מסויים, והצגת מדידות אלה בגרף. התוצאה ידועה בשם עקומת-אור ומשמשת כדי להציג באופן גרפי את שינוי הבהירות כתלות בזמן.

זהו אחד הכלים הנפוצים באסטרונומיה, ומשתמשים בו רבות לניתוח המידע הנאסף במצפה הכוכבים על ידי טלסקופ האינטרנט.

גרף

ערפילית

המילה ערפילית הנה התרגום העברי למקור הלטיני – NEBULA. הפירוש החופשי של המילה Nebula הנו ענן, ערפל או אדים. ערפיליות הן עננים של גז, בעיקר מימן, ואבק – המורכב מיסודות כגון צורן ופחמן.

m57 1419281334

ערפילית החזרה

ערפילית המחזירה את אור הכוכבים הסמוכים אליה, מסביבתה או בתוכה.
האנרגיה של אור הכוכבים הסמוכים אינה מספיקה על מנת ליינן את הגז וליצור ערפילית פליטה, ועל כן אין לערפילית אור עצמי. ערפיליות אלו מופיעות בדרך בצבע כחול, מכיוון ו'האור הכחול' מפוזר בחלקיקי האבק של הערפילית. (פיזור ריילי בתחום האור הנראה הנו יעיל יותר עבור אור כחול).

ערפילית כהה

בעיקרון – כל הערפיליות הן ערפיליות כהות, מכיוון שבאופן טבעי אינן יוצרות אור משל עצמן, אלא אם מתחולל בהן או בסביבתן הקרובה תהליך הגורם לערפילית עצמה להפיץ אור (ראו - ערפילית פליטה).
אולם כאשר האסטרונומים מדברים על ערפילית "כהה" כוונתם לערפילית החוסמת את האור של עצם הנמצא מאחוריה, כעין קיר. ולכן ניתן לראות ערפיליות כהות רק כאשר הן נמצאות בקו הראייה אל מול עצם בהיר מהן.

ערפילית פליטה

אלו הן הערפיליות הצבעוניות ביותר מכל סוגי הערפיליות.
הן מוארות מתוך ליבתן על ידי כוכבים צעירים הנמצאים בתהליך של היווצרות וגורמים לגז הערפילית להפיץ אור. הצבעים השונים נגרמים כתוצאה מגזים בהרכבים שונים המרכיבים את הערפילית. 

ערפילית פלנטרית

ערפיליות פלנטריות נוצרות כאשר כוכבים 'זקנים', בעלי מסה התחלתית הקטנה מכ-8 מסות שמש - כילו את רוב דלק המימן שלהם.
המימן ברובו הומר להליום, והכוכב הגדיל את נפחו והפך לענק אדום. הכוכב איננו מתפוצץ, אלא פולט את הגזים במהירויות נמוכות יחסית ובזמנים שונים (רוח כוכבית) בפרק זמן הנע בין 10,000-45,000 שנים. כאשר הכוכב ממשיך להתפתח, הליבה המרכזית של הכוכב הופכת לכוכב מטיפוס ננס לבן.