מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35 English

כוכב בהיר בשמיים ליד הירח? זהו צדק

 

13.10.2011
במהלך התקופה הקרובה - כוכב הלכת צדק, הירח וצביר הכוכבים כימה (פליאדות) יעניקו מראה מרהיב בשמי הלילה.
נציג להלן את כוכבי הלכת הבהירים הניתנים לצפייה במהלך חג הסוכות, באמצעות טלסקופ או עין בלתי מצוידת.

במהלך חג הסוכות מציעים השמים הפתעות רבות לצופים בכוכבים. ניתן לראות כוכבי לכת, קבוצות כוכבים ואפילו צביר כוכבים - ללא צורך בציוד מיוחד. 

 


כוכב הלכת צדק 


בין התאריכים 12-14 באוקטובר : ניתן לזהות בקלות את כוכב הלכת צדק, מפאת קרבתו (היחסית בשמים) אל הירח. בתצפית דרך טלסקופ בינוני או גדול ניתן להבחין בירחים הגלליאניים הסובבים את הפלנטה ואפילו בפרטים על פניו.
צדק זורח בתקופה זו עם רדת הלילה בכיוון מזרח והוא נראה בתור 'נקודה בהירה' בשמים. 


jupiter_moon_telescopeתמונה : הירח וכוכב הלכת צדק (נקודה מתחת לירח בצד ימין). בנוסף ניתן לראות את טלסקופ האינטרנט הישראלי במצפה הכוכבים ברקת במכבים.

 

 


צביר הכוכבים כימה


מעט אחרי זריחתו של כוכב הלכת צדק - ניתן לצפות גם בצביר הכוכבים כימה.
את צביר כימה ניתן לראות גם בעין בלתי מצוידת, אולם באמצעות טלסקופ יגלו בצביר מאות כוכבים כחולים צעירים. צביר כימה מכונה גם בשם 'הפליאדות' ומספרו הקטלוגי M45
כיצד ניתן למצוא את צביר הכוכבים כימה בשמים? לחצו להוראות

 


כוכב הלכת מאדים


בכוכב הלכת מאדים ניתן לצפות בכיוון מזרח, החל מהשעה 02:00 לפנות בוקר.
מאדים יראה בתור כוכב חיוור ואדמדם ליד ראש קבוצת הכוכבים אריה. ניתן להיעזר במפת הכוכבים האינטראקטיבית למציאתו. 
עוד בנושא : מאדים בגודל הירח
יש צורך בטלסקופ גדול בכדי להבחין בפרטים עדינים על פניו. באמצעות טלסקופ קטן או בינוני ניתן להבחין בירחיו ובגוון האדום שלו.

21.10.2011_marsמפת כוכבים למציאת מאדים בתאריך 21.10.2011, מבט לכיוון מזרח בשעה 3 לפנות בוקר

הידעת? אל מאדים נשלחו שעוני שמש מיוחדים. צוות מצפה הכוכבים ברקת משדר את שעוני המאדים שנבנו במצפה במכבים דרך רשת האינטרנט.
mars

תמונה : מאדים. NASA JPL HST


מרחק גלקסית אנדרומדה מאתנו הנו כ-2.5 מליון שנות אור, ערך בהירותה הנראית 3.4+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים קאסיופיאה (Cassiopeia). זוהי קבוצה האופיינית לשמי האביב, וממקום...
קרא עוד...
M31 -  גלקסיית אנדרומדה
הידעת!
יורי גאגארין, המירוץ לחלל והחינוך המדעי - יורי גאגארין (Uri Gagarin) או בשמו המלא, יורי אלכסייביץ' גגארין (וברוסית - Юрий Алексеевич Гагарин‏).שוגר מעל פני אדמת ברית המועצות לשעבר בחללית ווסטוק, וביצע הקפה שלמה מסביב לכדור הארץ. הוא חזר בשלום אל כדור הארץ ונחת בחזרה על פני אדמת ברית המועצות. שיגורו של גגארין היווה את אחד השיאים במירוץ לחלל שהתקיים בין ברית המועצות לארצות הברית בשנות...קרא עוד