מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35 English

סוף העולם בשנת 2012 - האומנם?

על אסטרונומיה וסכנות מהחלל.  
בשנה האחרונה הופצו באינטרנט ובמקומות נוספים, מספר תאוריות המנבאות את חורבן העולם בשנת 2012

לפי חלק מהפרסומים: "חזו בני שבט המאיה את חורבן העולם בשנת 2012, בהתבסס על כך שלוח השנה שלהם מסתיים בעשרים ואחת בחודש דצמבר 2012 (21.12)"
כמו-כן יש אסטרולוגים הטוענים כי: "בשנת 2012 כוכבי הלכת במערכת השמש יסתדרו בצורה כזו שעלולה לשנות את מסלולו של כדור הארץ."
במאמר קצר זה ננסה לבדוק האם יש בסיס אסטרונומי לנבואות הזעם האלו.
באג 2000 (Bug2000) ושנת 2012
גם לפני תחילת שנת 2000 היו תחזיות קודרות רבות בנוגע לעתיד האנושות, ונבואות זעם בנוגע לסוף העולם. ניתן לומר בהכללה כי המין האנושי שרד את שנת 2000 ללא בעיות מיוחדות.
כך גם בדצמבר 2012 לא צפוי להגיע סוף העולם המוכר לנו. עם זאת בהיבט האסטרונומי זוהי התקופה של היום הקצר בשנה (להרחבה :היום הארוך ביותר בשנהיום השיוויון).
בניגוד למספר תחזיות - בשנת 2012 לא צפוי כדור הארץ "להתפוצץ", לצאת ממסלולו או להיעלם.
כוכב הלכת שלנו צפוי להמשיך במסעו בחלל, כפי שעושה כבר במהלך כ-4 מיליארד שנים.
טרם מצאנו גורם אסטרונומי היכול להסביר את הנבואות הנ"ל.

למה דווקא 2012?
מסתמן כי על-פי תחזיות של תרבויות/נביאים שונים, כדור הארץ היה כביכול אמור להיפגע על ידי כוכב לכת בשם Nibiru, בחודש מאי שנת 2003. לאחר שדבר לא קרה באותו "יום הדין" - נדחה האירוע המיועד לחודש דצמבר 2012.  זאת קושר לסיום אחד המחזורים של לוח השנה של בני המאיה, שיתרחש בתקופת היום הקצר ביותר בשנת 2012. יש לציין כי לוח השנה של בני המאיה לא "יגמר" במפתיע, אלא בתום המחזור הקרוב יתחיל מחזור חדש, בדומה ללוח השנה בו אנו משתמשים.
נכון לרגע כתיבת המאמר לא ידוע על כוכב לכת ננסי העומד להתנגש בכדור הארץ.

הסתדרות כוכבי הלכת
כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו לא יסתדרו ב"קו אחד" במהלך העשורים הקרובים. גם אם כך יהיה הדבר - להסתדרות כוכבי הלכת השפעה זניחה על כדור הארץ.
להלן איור המציג את מיקומם היחסי של כוכבי הלכת, בחודש דצמבר שנת 2012
solar_system_21.12.2012                                                     איור : מערכת השמש בתאריך 21.12.2011, מבט מן החלל

האם אמורה להתרחש פגיעת אסטרואיד בשנת 2012?
אסטרואידים פוגעים בכדור הארץ ללא הרף. כך היה בעבר וניתן להניח כי גם יהיה בעתיד.
שרידיהם של פגיעות האסטרואידים ניכרים על פני הירח, שם ניתן לראות מכתשים רבים הפזורים על פני השטח.
המדענים סוברים כי אחת מפגיעות האסטרואידים הגדולות ביותר בכדור הארץ התרחשה לפני כ-65 מיליון שנים, בעידן הדינוזאורים (וגרמה להכחדתם של מינים רבים).
נכון לרגע זה לא ידוע למדענים על אסטרואיד בקנה מידה גדול האמור לפגוע בכדור הארץ בשנת 2012.
הספקנים מוזמנים להיכנס לאתר נאס"א העוסק בחקר אסטרואידים קרובי ארץ, ולבדוק בעצמם את האסטרואידים המוכרים לנו.מאמרים נוספים בנושא זה (אנגלית) :
http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012-guest.html
http://astrobiology.nasa.gov/ask-an-astrobiologist/intro/nibiru-and-doomsday-2012-questions-and-answers

מרחק ערפילית המשקולת מאתנו הנו כ-1,360 שנות אור, ערך בהירותה הנראית 7.4+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים דולפין (Delphinus). זוהי קבוצה האופיינית לשמי הקיץ, וממקום ללא...
קרא עוד...
M27 - ערפילית המשקולת
הידעת!
חוג הסרטן - הנקודה הצפונית ביותר על מישור המילקה. השמש מגיעה לנקודה זו בתאריך 21 ליוני לערך (בין 20-23 לחודש). בחצי הכדור הצפוני זהו היום הארוך ביותר בשנה ותחילת עונת הקיץקרא עוד