מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35

גילוי כוכב לכת חיצוני :עקומת האור של הפלנטה GJ 436

במאמר זה נראה כיצד ניתן להשתמש בתמונות של טרנזיט אקסטרה סולארי בכדי לזהות כוכב לכת הנמצא מחוץ למערכת השמש שלנו.

 

 

 

מערכות שמש חיצוניות - אקסטרה סולאריות

 

בתאריך ה-13 בפברואר 2010, ערך מצפה הכוכבים ברקת שידור ישיר מיוחד של מעבר כוכב הלכת XO-3b, ולאחר מכן גם את המערכת  GJ-436 הנמצאים מחוץ למערכת השמש שלנו.

האירוע תועד באמצעות טלסקופ האינטרנט הישראלי, המצויד בחצובה רובוטית מדויקת ומצלמת CCD מקוררת.

 

מעבר כוכב הלכת ('טרנזיט') שודר באמצעות רשת האינטרנט על ידי מצפה הכוכבים ברקת במכבים, במטרה לקדם את אהבת המדע והאסטרונומיה בישראל כחלק מהתוכנית Live-@stro outreach programs.


כחלק מהשידור העביר המצפה תמונות בשידור ישיר של הטרנזיט, שצולמו על ידי טלסקופ האינטרנט תוך כדי האירוע, וכן שידר את עקומת האור הנמדדת בעת מעבר כוכב הלכת XO-3b לפני הכוכב שלו.

קרא עוד על פוטומטריה - מדידת אור הכוכבים באמצעות מצלמת CCD

תהליך מרתק ויחודי זה, איפשר הצצה נדירה אל תוך נבכי העבודה המדעית הנערכת במצפה, מבט המעניק לצופה את האפשרות לראות כיצד מדע אסטרונומי נעשה בזמן אמת.

  

 

 

על אודות הפרויקט

 

חיפוש וגילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שלנו, באמצעות מדידת שטף האור הנפלט מהכוכב – הינו פרויקט בר השגה למצפי כוכבים בעלי יכולת צילום וניתוח מדויקים.

טרנזיט הוא אירוע בו כוכב לכת יוצר מעין ליקוי חמה בזעיר אנפין. בדומה לנוגה, במערכת השמש שלנו, כאשר עובר לפני השמש בקו גיאומטרי ביחס לכדור הארץ.

 

venus_transit

 תמונה: טרנזיט של פלנטה במערכת השמש

 

 

השידור איפשר לצופים מרחבי העולם לצפות בהתהוות עקומת האור של הכוכב בעוד מוסתר על ידי כוכב הלכת המקיף אותו.

במאמר זה ננתח תמונות של טרנזיט המערכת המכונה בשם GJ436 אשר תועדה על ידי טלסקופ האינטרנט.

 

GJ_436_RefCheck_stars

 

 

בעוד וכוכב הלכת נוגה ניתן לצפייה באופן פשוט למדי כנגד דיסקת השמש, הכוכב הנמצא מחוץ למערכת השמש שלנו נראה כנקודת אור קלושה, ביחד עם כוכבי רקע נוספים.

הבהירות הכללית שלו משתנה אך במעט, תוך כדי האירוע בו יחלוף לפנינו כוכב הלכת שלו לפרק זמן קצר.

 

השינוי בבהירות פרופורציונאלית לפני השטח של כוכב הלכת. בדרך כלל בטווח ה 1% לענקי גזים כדוגמאת כוכב הלכת צדק, ועד לכדי 0.01% לכוכבי לכת בגודל כדה"א.

 

GJ436_chart

 

בגרף הפוטומטרי הנ"ל ניתן לראות את שינוי הבהירות כתלות בזמן. בחלק השמאלי של הגרף - הבהירות היחסית של האובייקט ירדה, מכאן ניתן להסיק שכוכב הלכת עבר בין הכוכב לבין כדור הארץ, ויצר מעין ליקוי חמה קטן.

והנה - מעיבוד הנתונים של התמונות האסטרונומיות מצאנו כוכב לכת הסובב סביב שמש רחוקה.

צור קשר עם המצפה בכדי לקבל את הנתונים המקוריים, ונסה בעצמך למצוא כוכבי לכת חיצוניים.


להרחבה :
עבודות מחקר באסטרונומיה ומדעי החלל

 

 

מרחק ערפילית המשקולת מאתנו הנו כ-1,360 שנות אור, ערך בהירותה הנראית 7.4+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים דולפין (Delphinus). זוהי קבוצה האופיינית לשמי הקיץ, וממקום ללא...
קרא עוד...
M27 - ערפילית המשקולת
הידעת!
טלסקופים - המצאת הטלסקופ - השמועה על המצאת הטלסקופים האסטרונומיים הראשונים בתחילת המאה ה-17 הובילה לשיפורים ניכרים במכשירים אלו. גלילאו גליליי הוקסם ממכשירים אלו, והתחיל לעבוד על בניית טלסקופ משלו. במהרה הוא בנה טלסקופ שמראה עצמים בהגדלה של פי X8, וכיוון את הטלסקופ שלו לשמיים. תצפיותיו על כוכבים ופלנטות, ובייחוד גילויים של ארבעת הירחים הגלליאניים של צדק, שינו את תפיסתו של...קרא עוד