מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35 English

מעמדו של פלוטו ככוכב לכת

 

יושאר פלוטו

מאת : ד"ר יואב בן-דב

 

 

האיחוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU) החליט כי מעתה ואילך, פלוטו לא ייחשב לאחד מכוכבי הלכת אלא ישויך למחלקה חדשה של עצמים אסטרונומיים, "כוכבי לכת ננסיים". פלוטו הוא האחרון שהתגלה מבין כוכבי הלכת הקיימים (בשנת 1930), והוא תמיד נחשב ליוצא דופן בין הכוכבים האחרים. הוא קטן יותר, רחוק יותר מהשמש, וגם המסלול שלו מוארך יותר ונטוי ביחס למישור מערכת השמש.
בנוסף, יש עוד עצמים אסטרונומיים כמו סרס וזינה ואולי גם כיירון ועוד כמה מועמדים אפשריים, הממוקמים במקומות קרובים יחסית  ויש להם בערך אותו גודל כמו פלוטו. לפיכך, הוחלט להבדיל אותם מכוכבי הלכת "האמיתיים" וליצור עבורם את המחלקה החדשה.

 

שמעתי על ההחלטה ולא ייחסתי לה חשיבות גדולה: פלוטו עצמו לא זז לשום מקום, בסך הכול איזו וועדה החליטה לסווג אותו אחרת. אבל משיחה עם הבן שלי הבנתי שלפחות ברחבי הרשת יש לא מעט אנשים כועסים. מילא החלטתם לסווג מחדש, אבל למה לזרוק? אם גיליתם עוד עצמים כמו פלוטו, למה לא פשוט לקבל אותם בזרועות פתוחות למשפחת הפלנטות, כפי שהוצע בנוסח המקורי של ההחלטה?

 plutoתמונה : כוכב הלכת הננסי פלוטו. NASA HST

האמת, יש בזה משהו. כשהייתי ילד נהניתי מהעובדה שאני יודע למנות בעל פה את שמות תשע הפלנטות, ולא הייתי רוצה לחשוב שכל השנים האלה חייתי בטעות.

פלוטו הוא אל השאול במיתולוגיה הרומית, בן דמותו של הדס היווני, אולם פירוש השם שלו הוא "עושר". ייתכן שהדבר קרה משום שהוא זוהה עם מחצבים עשירים השוכנים עמוק בבטן האדמה.

 

כיום פלוטו שייך למשפחת "כוכבי הלכת הננסיים" וגם מוגדר ככזה.

ניתן לכנות אות פלוטו בשמות רבים, אך פלוטו עדיין מהווה חלק ממערכת השמש שלנו.

 

מרחק צביר הכוכבים הכדורי M3 מאתנו הנו כ-3400 שנות אור, ערך בהירותו הנראית 6.2+ מגניטודה. בצביר נמצאו כוכבים משתנים רבים. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבתבכדי למצוא את קבוצת הכוכבים שיערות בירניקה,...
קרא עוד...
M3 צביר הכוכבים
הידעת!
השמש והכוכבים - השמש היא הכוכב הקרוב ביותר אלינו, מרחקה הממוצע מאיתנו הוא 149,598,000 מליון קילומטרים-יחידה אסטרונומית אחת. הכוכב השני במרחקו הוא פרוקסימה-קאונטאורי שמרחקו מאיתנו למעלה מ-40 מליון מליון קילומטרים (1.3 פרסק) .קרא עוד