מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35

קרינה קוסמית - קרניים קוסמיות

 קרינה קוסמית (מכונה גם בשם "קרניים קוסמיות") מגיעה מן החלל. קרינה קוסמית אינה באמת קרינה אלקטרומגנטית, אלו הם למעשה חלקיקים (בעיקר פרוטונים) בעלי רמת אנרגיה גבוהה מאוד. קרינה קוסמית מגיעה ממקומות שונים כגון השמש, פיצוצי סופרנובה במקורות רחוקים מאוד כגון גלקסיות רדיו וקוואזרים.מפאת האנרגיה הגבוהה שלהם 'אלומת חלקיקים' מסוג זה עלולה להוות סכנה לאנשים, מחשבים וציוד אלקטרוני. המגנטוספירה והאטמוספירה של כדור-הארץ מהווים מעין מגן מפני חלק מהקרניים הקוסמיות, לתושבי כדור הארץ. הקרינה הקוסמית התגלתה על ידי הפיזיקאי האמריקאי-אוסטרי ויקטור הס (Victor Hess) ב- 1912. בשנת 1936 זכה ויקטור הס בפרס נובל לפיסיקה עבור גילוי זה.


cosmic_rays_ccd_image

תמונה : פגיעת הקרניים הקוסמית בשבב ה CCD של טלסקופ האינטרנט, מתבטאת בגירוי הפיקסל/שבב ויצירת כתמים לבנים בתמונה הסופית.

כל הנקודות הלבנות (עיגולים ופסים כאחד) הם תוצאה של פגיעת קרינה קוסמית בשבב המצלמה, אלו אינם כוכבים (צמצם המצלמה היה סגור)


 

 

 

 

ישנם מספר סוגים/מקורות של קרניים קוסמיות

 

אלו המגיעות מהשמש - יש להן פחות אנרגיה מאשר לרוב סוגי הקרניים הקוסמיות. קרניים קוסמיות סולאריות נוצרות בעיקר מהתפרצויות שמש ו CME.


קרניים קוסמיות גלקטיות - בעלות אנרגיה גדולה יותר מהקרניים הקוסמיות הסולאריות. אסטרונומים נוטים לחשוב שהן מגיעות מפיצוצי סופרנובה, חורים שחורים, כוכבי נייטרונים הממוקמים בתוך גלקסיית שביל החלב.


קרינה קוסמית חוץ גלקטית - המדענים מאמינים כי חלקיקים אלה באים במקום כלשהו מחוץ לגלקסיה שלנו. עם זאת, הם אינם בטוחים בדיוק מה מקורן.
קרינה זו יכולה להגיע מקווזארים (quasars) או מגרעין של גלקסיה פעילה. אולי הן מגיעות מגלקסיות המתנגשות אחת בשנייה. אף אחד לא יודע בוודאות.

הסוג הנוסף של קרינה קוסמית מכונה בשם strange anomalous cosmic rays) - ACR), שהינה בעלת רמת האנרגיה הנמוכה מבין הנ"ל.
האסטרונומים מאמינים כי היא מגיעה מקצה מערכת השמש שלנו.
השדה המגנטי של השמש מהווה מעין "בועה" ענקית הנקראת הליוספרה (heliosphere), אחת הסברות הינה כי אלו חלקיקים שחזרו משולי ההליוספרה.

 

 

 


מהם החלקיקים המהווים את ה"קרינה" הקוסמית ?


רוב הקרינה הקוסמית הינה למעשה פרוטונים. חלקם מורכבים מנוקלאוטיד של אטום, דהינו מפרוטון ונויטרון.
השכיחים ביותר הינו הגרעין של אטום ההליום, אשר מורכב מ-2 פרוטונים ו-2 נויטרונים (מכונה גם בשם חלקיק אלפא). חלק מהקרינה הקוסמית הם למעשה - אלקטרונים! בכל מקרה - אותם חלקיקים נעים במהירות גבוהה מאוד, והינם בעלי אנרגיה גדולה.סכנות לאדם


הקרינה הקוסמית יכולה לגרום לשינויים ב DNA באדם, חי וצומח כאחד.
על המדענים למצוא פתרון לנושא לפני שהות ארוכה של האסטרונאוטים בחלל, כדוגמת מסע לכוכבי הלכת הרחוקים.
מחקרים אחרונים הצביעו על קשר בין קרינה קוסמית להיווצרות ברקים בכדור הארץ, ואף להתהוותם של עננים. נכון לרגע כתיבת המאמר - טרם בוסס קשר זה לחלוטין.

 

 

 

מרחק צביר הכוכבים הפתוח 'כימה' מאתנו הנו כ-420 שנות אור, ערך בהירותו הנראית 1.6+ מגניטודה. הצביר מורכב מכוכבים רבים בעלי סוג ספקטרלי O, כאשר מסביב לצביר ערפילית החזרה מקסימה. זו ניתנת לצפיה בטלסקופים גדולים או באמצעות צילום בחשיפה...
קרא עוד...
M45 - צביר כימה הפליאדות
הידעת!
הזמן ומאדים - מסתבר שכאשר האדם החליט לשלוח גששיות מחקר לעבר כוכב הלכת מאדים, הוא גילה ששעון שמש אינו רק רצוי במאדים, כי אם הכרחי.בפרויקט משותף מתאחדים שעוני השמש שעל שעל רכבי המחקר על המאדים - ספיריט (Spirit) ואופרטיוניטי (Opportunity) ביחד עם שעוני שמש דומים מכל קצוות תבל, תחת הסיסמא - "שני עולמות, שמש אחת". מדוע יש צורך בשעון שמש "עתיק" על ציוד כה...קרא עוד