מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35

איך לבחור ואיפה קונים טלסקופ - המדריך המלא לקנייה וסוגי טלסקופים

המדריך המלא לקנייה ובחירה של טלסקופ או משקפת

איזה טלסקופ כדאי לקנות? כיצד בוחרים טלסקופ למתחילים? אלו שאלות שאנו נשאלים הרבה במצפה הכוכבים. במאמר זה נסקור את הנקודות החשובות בבחירת טלסקופ אסטרונומי.

 

 
מדע האסטרונומיה ואירועים שמימיים בולטים תמיד היוו נקודות חשובות, אשר ריתקו את האדם ואת מחשבתו לאורך ההיסטוריה. כיום חובבי אסטרונומיה רבים מתבוננים על השמיים בחיפוש אחר אובייקטים מעניינים בעזרת משקפות, טלסקופים ואפילו בעזרת העין הבלתי מצוידת.

לעיתים מנסים הצופים בכוכבים למצוא את כוכב הצפון או את כוכב הלכת נוגה, אך ישנם מאות אובייקטים חיוורים יותר בחלל, אובייקטים מעניינים לא פחות, אלו הם גרמי השמיים העמוקים. 

עצמים חיוורים ורחוקים אלו מהווים אתגר מתמשך לחובבי האסטרונומיה המאתגרים את העין האנושית אלי גבול יכולתה ולכן מצריכים טלסקופ איכותי.

 

קטגוריות טלסקופים
- טלסקופ לילדים
- טלסקופ למתחילים
- טלסקופ רובוטי
- טלסקופ מקצועי

 

בחירת הטלסקופ הראשון

 

הצעדים הראשונים בעת בחירה נכונה של מערכת אופטית כדוגמת משקפת או טלסקופ אשר יתאימו למטרותיך, הן אתה ומשפחתך תוכלו להנות ולחלוק את היופי והקסם שמציעים שמי הלילה, במשך שנים רבות.

אם הבחירה לא תהיה אופטימאלית – אזי האסטרונומיה תביא רק אכזבה ובלבול על כל מורכבותה וקסמה.

 

בחירה לא נכונה של הטלסקופ הראשון מתחילה כאשר הקונה אינו בטוח מה הוא מסוגל לראות דרך הטלסקופ או אף אינו בטוח על אלו אובייקטים לכוון אותו.

 

 

 C10

טלסקופ שאינו מתאים לצרכי הצופה, עלול להיות חסר יכולת לצפייה אופטימלית באובייקטים הספציפיים המעניינים את המתבונן ועל כן לא יספק את מטרות קנייתו. ויסיים לאחר ימים רבים ללא שימוש וטיפול נאות במחסן. שם יצבור אבק ולחות שיעשו שמות באופטיקה ובמכניקה העדינה שלו...

 חלק מן הצופים המנוסים אף מעיזים לבנות את הטלסקופ שלהם בעצמם. עם זאת הבנייה העצמית בד"כ יקרה יותר מרכישת טלסקופ דומה וגוזלת זמן רב.

 

 

 
שלב ראשון - צפייה בלתי אמצעית

 

אנו ממליצים להתחיל לצפות בשמיים בעזרת העין בלבד, בכדי להכיר את קבוצות הכוכבים הבהירות. כך צפה האדם בשמיים במשך אלפי שנים ועודנו עושה כך היום.

בכדי להיות בטוח באלו אובייקטים אתם צופים בשמיים, מומלץ להשתמש במפת כוכבים מסתובבת - פלניספרה.

אנו ממליצים להדפיס את מפות הכוכבים מאתר מצפה הכוכבים ברקת ולהשתמש בהן מתחת לכיפת השמיים.  כך ניתן ללמוד את שמות קבוצות הכוכבים ולהבין את הדינאמיקה השמימית.
להלן דוגמה לפרוייקט מקסים, בו תוכלו למדוד את קוטרו המקורב של הירח, בעזרת העין.  להרחבה: פרוייקטים נוספים ועבודות מחקר באסטרונומיה


 

 

שלב שני- משקפת

 

גם הצופה המנוסה ביותר, צופה לעיתים בעזרת משקפת, כאשר הוא מעוניין לראות אזורים בשדה רחב בשמיים, אך עם זאת ברזולוציה גבוהה יחסית.

מכיוון שלמשקפת שדה ראייה רחב מאוד ניתן לצפות בגלקסיות כדוגמת אנדרומדה, הצביר הכפול בפרסאוס, צביר הפליאדות, בירח, בירחיו הגלליאניים של כוכב הלכת צדק ועוד.

המשקפת מהווה כלי מעולה לאלו שרוצים להתבונן בשמיים ללא הרבה טרחה הכרוכה בהצבת טלסקופ גדול וכבד בשטח ולהשקיע את הזמן הנדרש באיפוסו.


15x70
המדריך לבחירת משקפות לשימוש אסטרונומי

 

 

 

 

 

שלב שלישי - הטלסקופ

 

 

כעת אתם מוכנים לרכוש טלסקופ, אך הכי חשוב – אין למהר !

בכדי להפוך את בחירת הטלסקופ לברורה ונוחה יותר אנו מציעים את השיטות לבחירת טלסקופ באתר מצפה הכוכבים ברקת במכבים. 

 

כאן ניתן לקבל מידע לגבי סוגי טלסקופים, חסרונות ויתרונות של כל טלסקופ וכמובן את המלצתנו בנושא. 

ניסינו לקבץ את השאלות הנפוצות ביותר שאנו נשאלים ע"י המבקרים, במאמר אחד. מומלץ לקרוא לפני קבלת החלטה על רכישה כלשהי.

ניתן ליצור אתנו קשר טלפוני לקבלת יעוץ אישי 08-9264150.
 

 

ראשית יש לזכור כי כל אותן תמונות צבעוניות וססגוניות אשר בדרך-כלל מופיעות ברשת האינטרנט ובספרים אינן מייצגות את דמותם של האובייקטים כפי שנצפים בטלסקופ.

התמונות האלו נעשו באמצעות מקצוענים במצפי כוכבים בעלי ציוד משוכלל ובזמני חשיפה ארוכים מאוד.

 

ברוב הגורף של האובייקטים הניתנים לצפייה בטלסקופ - לא תוכלו להבחין בצבעים או בגוונים כמו בתמונות מטלסקופ החלל HUBBLE, בצפייה וויזואלית.

יוצאי דופן הנם כוכבי הלכת, כאשר באמצעות טלסקופ בינוני ומעלה ובלילה טוב, יציגו את כל יופיים בצבע. לא חשוב אם הטלסקופ שלך הנו בינוני או קטן – שבתאי, צדק, נוגה ומאדים יהוו מחזה בלתי נשכח.

 

saturn_bareket
תמונה: כוכב הלכת שבתאי.  צולם במצפה ברקת. 

לחצו כאן לתמונות אסטרונומיות שצולמו בעזרת הטלסקופים במצפה הכוכבים ברקת

 
בחירת טלסקופ - חמישה כללי אצבע

 

1.    קוטר העדשה / מראה (רזולוציה)

2.    ייעוד הטלסקופ – אובייקטים נחשקים

3.    ניידות

4.    מקום הצפייה

5.    מחיר

 

כפי שניתן לראות – המחיר אינו הגורם הכי חשוב בקביעת הטלסקופ המתאים ביותר, שכן טלסקופ יקר יותר הנו בעל איכויות אופטיות ומכניות גבוהות יותר, ועל כן ישרת אותך לשנים רבות יותר ביחס לטלסקופ 'זול'.

כמו – כן חשוב לדעת כי צפייה מתוך עיר מוארת שוללת את האפשרות לצפות באובייקטים שמימיים חיוורים. בכדי לעשות כן יש לחפש מקום הרחוק מאורות העיר, כגון ישוב קטן, הרי יהודה או מצפה רמון.

 

 

 

 banner telescopes

 
סוגי טלסקופים

 

ישנם שלושה סוגים עיקריים של טלסקופים

 • שובר אור – בנוי מעדשה הממוקמת בקדמת הטלסקופ. בטלסקופ שובר אור השתמש גלילאו בשנת 1609.
 • מחזיר אור – בנוי ממראה ספרית או פרבולית. בטלסקופ מחזיר אור השתמש אייזיק ניוטון בשנת 1671.
 • קטאדיופטרי – שילוב של שתי מערכות האופטיקה הנ"ל, עדשה בקדמת הטלסקופ ומראה. הומצא במאה ה-20.

 

לכל סוג טלסקופ יש יתרונות וחסרונות, בתחומים שונים. כל סוגי הטלסקופים יאפשרו לך לצפות ביופיים של שמי הלילה, אך לכל טלסקופ ייעוד ואובייקטים מסוימים אשר יהוו לו מטרה נוחה ומתאימה יותר.

 

אם הינך מעוניין לדעת כיצד יראו האובייקטים דרך טלסקופ הכנס למאמר בנושא "מה ניתן לראות באמצעות הטלסקופ" או להיכנס לטלסקופ הווירטואלי של מצפה ברקת. 

 

מניסיוננו, אנשים נוטים לקבל לעיתים החלטה לא נכונה, ולרכוש טלסקופ זול במחשבה כי הוא יתאים בתור התחלה ותמיד יהיה אפשר לרכוש טלסקופ טוב יותר. אין זה מומלץ.

יתרה מכן – ככל הנראה בחירה זו תבטיח כי כבר לא תרכשו טלסקופ טוב יותר מכיוון שהאכזבה מהמראה הנתון והשימוש עצמו בטלסקופ הזול יוציאו לכם את החשק להמשיך הלאה.

לעיתים עדיף לצפות באמצעות העין הבלתי מצויידת או משקפת קטנה, ולא דרך טלסקופ מצועצע בשמיים.

 

באם אתה מעוניין בטלסקופ מתקדם ויקר יותר אל נא תמהר לבזבז את כספך לשווא על הטלסקופ הנוכחי שידך משיגה.

מומלץ לחכות עד שתהיה מספיק בטוח בהחלטתך ולקנות טלסקופ אשר קצת מעל ליכולותיך הנוכחיות וכך לחסוך לך השקעה נוספת במערכת חדשה בעתיד הקרוב.

 

ישנם עוד גורמים חשובים אשר יש להתחשב בהם לפני שבוחרים באיזה טלסקופ להשקיע.

ראשית עלינו לקבוע לאיזו מטרה אנו רוכשים את הטלסקופ.

צפייה וויזואלית הינה התשובה הנפוצה ביותר לשאלה זו, אך באם חושקת נפשכם גם בצילום של אובייקטים בחלל באותה נשימה אז הבחירה נעשית מסובכת ויקרה, הרבה יותר.

 

 

 

 

 

 

 


טלסקופ שובר אור

 refractor_apo_telescope_ed

לטלסקופ שובר אור מערכת אופטיקה עיקרית הכוללת עדשה/עדשות הנמצאת בקדמת הטלסקופ (ראה איור) זאת אוספת את האור ישר אל עינית הטלסקופ ומשם אל עין הצופה.

טלסקופ שובר האור שוכלל ע"י גלילאו גלילי בשנת 1609.

מכיוון שהאור עובר בקו ישר מהעדשה הראשית אל העין, טלסקופים אלו נוטים להיות ארוכים מאוד וכבדים ביחס לקוטרם.

זו הסיבה שבד"כ נדיר למוצאם בשימוש אסטרונומים חובבים בקטרים מעל "4 אינטש.

חובבים מתקדמים מאידך, נוטים להשתמש בטלסקופ שובר האור מכיוון שהוא נותן תמונה חדה וברורה כאשר בנוי היטב, וכן שומר על האיפוס האופטי (קולימציה) גם בעת טילטולים רבים בשטח.

 

יתרונות :

 • קל ונוח לשימוש.
 • אמין, בעל הסתברות קטנה לבעיות.
 • מצוין לכוכבי הלכת והירח.
 • מתאים גם לצפייה בתוואי שטח בכדה"א.
 • קונטראסט (ניגודיות) גבוה.
 • מערך האופטיקה הנו סגור ולכן הסיכוי לכניסת אבק ולחות בטלסקופ קטן.
 • העדשות מותאמות במפעל (קולימציה) ובדרך כלל אין צורך לאפסן.

 

חסרונות

 • יקר יחסית למפתח.
 • כבד, ארוך ומסורבל ביחס לטלסקופ מסוג אחר המקביל בקוטרו.
 • המחיר מגביל את הקונה לטלסקופ בעל מפתח קטן יותר, ולכן פחות מתאים לצפייה באובייקטים עמומים כערפיליות קטנות וגרמי שמיים עמומים אחרים.
 • אורך מוקד ארוך בד"כ שמקנה שדה ראייה צר מאוד.
 • עלולה להיות סטייה כרומטית – הצבעים אינם מגיעים לפוקוס אחיד באובייקטים בהירים. דבר זה יוצר טשטוש של האובייקט ואיבוד פרטים עדינים בדמות הנראית.

 

 

 

 

 

 

 

טלסקופ ניוטוני – מחזיר אור 

 reflector_newtonian

 

לטלסקופ מחזיר אור מערכת אופטיקה עיקרית הכוללת מראה ספרית או פרבולית הנמצאת בחלק האחורי של הטלסקופ (ראה איור) האוספת את האור ישר אל מראה משנית קטנה בקדמת הטלסקופ, ומשם אל עין הצופה. הטלסקופ הניוטוני מחליף עדשות כבדות ע"י מראות, האוספות את האור, ומביאות אותו לנקודת מוקד אחת ומאפשר איסוף אור גדול יותר ביחס לכסף המושקע. מכאן שלטלסקופ המראות יחס עלות/תועלת גבוה יותר מטלסקופ עדשות.

טלסקופ ניוטוני דורש השקעה ותשומת לב גבוהה יותר מצד המשתמש מכיוון והמראה הראשית בטלסקופ הניוטוני הנה חשופה לאוויר, אבק ולחות.

 עם זאת, הטלסקופ הניוטוני הנו הנפוץ ביותר בקרב חובבי האסטרונומיה, עקב היותו פתרון נוח וזול יחסית, המסוגל לתת מראות מרשימים של אובייקטים קטנים ועמומים בשמי הלילה.

הטלסקופ הניוטוני מפיק "תמונה" הפוכה – ולכן אינו נעשה בו שימוש לתצפיות קרקע אלא ליישומים אסטרונומיים בעיקר. באסטרונומיה אין חשיבות לימין, שמאל, למעלה או מטה ולכן אין הדבר מהווה מכשול לצופה.

 

יתרונות :

 • מחיר נמוך ביחס לקוטר ביחס לשוברי אור וקטאדיופטריים (פירוט בהמשך).
 • קומפקטי עד אורכי מוקד של 1,000 מ"מ.
 • מצוין לצפייה באובייקטים חיוורים וקטנים כדוגמת גלקסיות רחוקות וערפיליות קטנות.
 • בעל ביצועים טובים בתחום צפייה בירח וכוכבי הלכת.
 • מתאים לצילומים של גרמי שמיים עמוקים (אך מצריך ציוד יקר ומסורבל).
 • בד"כ האופטיקה בעלת אברציות אופטיות קטנות ומספק תמונה בהירה וחדה.

 

חסרונות

 • אינו מתאים לצפייה אופטימלית בתוואי שטח בכדה"א, כגון נוף או צפרות.
 • ישנו איבוד אור עקב מראה משנית בניגוד לשוברי אור.
 • עלול לאבד קולימציה (כיוון נאות של האופטיקה) אשר מצריך תשומת לאיפוס נאות מן המשתמש.
 • מערך אופטי פתוח, מאפשר כניסת מזהמים למערכת האופטית

 

 

 

 

 

 

 

 

טלסקופ קטאדיופטרי – מחזיר אור + שובר אור משולב

 

 SCT_cassegrain

 

לטלסקופ קטאדיופטרי מערכת אופטיקה עיקרית הכוללת עדשה אספרית מתקנת בקדמת הטלסקופ, מראה ספרית הנמצאת בחלק האחורי של הטלסקופ (ראה איור) האוספת את האור ישר אל מראה משנית גדולה בקדמת הטלסקופ, ומשם אל עין הצופה – בחלק האחורי של הטלסקופ.

 הטלסקופ הקטאדיופטרי המכונה שמידט קאסגריין (Schmidt cassegrain) הנו נפוץ ביותר בקרב חובבי האסטרונומיה ובעל העיצוב האופטי המודרני ביותר מבין השלושה המוזכרים במאמר. נע בין הקטרים 5" ל 20". אלו טלסקופים הטובים לכל האובייקטים גם יחד.

מספקים הגדלות גבוהות לכוכבי הלכת וקוטר גדול ביחס למחיר, בהשוואה לשוברי אור, והנם ניידים וקצרים יותר.

 הטלסקופים הקטאדיופטרים הנם קצרים מאוד ביחס לקוטר, ולכן גם בעלי ניידות גבוהה ונוחים לשימוש. בד"כ הם גם שומרים על איפוס אופטי (קולימציה) טובה לאורך זמן ומצריכים טיפול ותחזוקה פשוטים מצד המשתמש.

טובים לשימוש אסטרונומי ולצפייה על תוואי השטח בכדה"א גם יחד.

 

יתרונות :

 • טלסקופ המתאים למגוון אובייקטים רחב. משלב את יתרונות שובר האור ומחזיר האור.
 • בד"כ מיוצרים עם אופטיקה טובה ומוקפדת.
 • מתאים לתצפיות בגרמי שמיים עמוקים ועמומים.
 • מתאים לתצפיות בכוכי הלכת ותצפיות נוף.
 • מערכת אופטית סגורה מונעת כניסת אבק ולחות.
 • קומפקטיים.

 

חסרונות :  

 • יקר יותר מטלסקופ מחזיר אור ניוטוני בעל מפתח זהה.
 • נראה "מוזר" ביחס לטלסקופ "קלאסי" שאנשים רגילים לראות בתמונות.
 • בעל מראה משנית גדולה החוסמת מאור להגיע אל העין ומורידה את הקונטראסט (ניגודיות).
 • כבד ביחס לגודל.

 

 

 

 

 

 

 

 

מה ניתן לראות דרך טלסקופ ?

 

מדריכי צפייה מפורטים למציאת מטרות אסטרונומיות (גרמי שמיים עמוקים) פופולאריות:

1 M3 צביר הכוכבים  
2 אלביראו - כוכב כפול  
3 M31 - גלקסיית אנדרומדה  
4 M51 - גלקסיית המערבולת  
5 M42 - ערפילית אוריון  
6 M57 - ערפילית הטבעת  
7 M8 - ערפילית הלגונה  
8 M27 - ערפילית המשקולת  
9 M13 - צביר הכוכבים בהרקולס  
10 M45 - צביר כימה הפליאדות  
11 אנטרס - ענק אדום  
12 אובייקטים הנמצאים במשולש הקיץ

 

 

תיאור נפלא למראות הניתנים לצפייה בטלסקופ נעשה על-ידי סרטוט האובייקטים ולווא דווקא על-ידי צילום. חובבים רבים עושים רישומים של המראות האסטרונומיים הנצפים דרך עינית הטלסקופ.

היתרון ברישום אסטרונומי הנו כי הוא מייצג מראה אובייקטיבי של הצופה ולא עובר דרך "עין" המצלמה והמחשב, דהיינו מקנה תמונה ישירה של האובייקט.
ראו מאמר בנושא " מה אוכל לראות דרך הטלסקופ, בצפייה בעין בלתי מצויידת ? "

 

 

 

 

 

 

 

 

 

להרחבה

 

 

רזולוציית הצילום של טלסקופ ומצלמה דיגיטלית


המסע בחלל - שידור ישיר מטלסקופ האינטרנט לנאס"א (NASA) סוכנות החלל

מבוא לפוטומטריה וקליברציה של תמונות CCD אסטרונומיות (Dark, Flat, Bias, Masters)

 

פוטומטריה טלסקופית – מערך שיעור למורה

 

צילום צבע RGB של תמונות CCD אסטרונומיות

 

פוטומטריה של כוכבי לכת אקסטרה סולאריים

 

תלמידים חוקרים ומחפשים אסטרואידים "אסטרואיד לכל תלמיד"

 

 

 

 

 

 

 

 

מרחק הגלקסיה מאתנו הנו כ-2 מליארד שנות אור, ערך בהירותה הנראית 7.8+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבתבכדי למצוא את קבוצת הכוכבים הדובה הגדולה (המכונה גם בשם העגלה הגדולה).גלקסיית השבשבת נמצאת ליד זנב...
קרא עוד...
גלקסיית השבשבת M101
הידעת!
כוכב הלכת נגה - טמפרטורת פני השטח של כוכב הלכת נגה היא הגבוהה ביותר מבין כל כוכבי הלכת. כה חם עד כדי כך שגוש עופרת היה מותך.קרא עוד