מצפה הכוכבים ברקת - קוד מצפה רשמי Bareket observatory IAU B35

יום השוויון - עונות אביב וסתיו

 בעידן חסר מנוחה זה בו אנו חיים,  אנו נוטים לשכוח כי אנו תלויים לחלוטין  בכוכב אחד - בשמש.

 

השמש מהווה את אחד היסודות החשובים עליהם מושתתים החיים על פני כדור הארץ, ושימשה במשך  אלפי שנים ככלי עזר למדידת הזמן.

יום שיוויון הסתיו - הינו בטווח ה 22 בחודש ספטמבר.

יום שיווין האביב מתקיים בין התאריכים 20-23 בחודש מרץ.

מקור השם נובע מכך שהוא מכיל מספר כמעט זהה של שעות אור (יום) לשעות החושך (לילה), בניגוד לימים האחרים בשנה. במשך תקופה זו, זריחת השמש בשמיים מסמלת את תחילתן של עונות המעבר : האביב והסתיו.בכל רגע נתון פונה מחצית כדור הארץ לכיוון השמש ולכן היא מוארת - יום, בעוד והמחצית השנייה אינה מקבלת באופן ישיר את קרינת השמש ולכן היא חשוכה - לילה.

ראו איור.
day_night_schemeאיור : יום ולילה בכדור הארץ

ראו גם היום הארוך ביותר והקצר ביותר בשנה


 

הקו המפריד בין המחצית החשוכה של כדור הארץ למחצית המוארת  נקרא 'קו ההארה'.
למעשה מדובר ברצועה בת כמה עשרות קילומטרים, בה הצופה חוזה בזריחה או השקיעה של השמש ביחס לאופק. גם מיקומו של קו זה משתנה לאורך היממה, בהתאם לסיבובו של כדור הארץ על צירו.

בקיץ אנו מרגישים כי הימים ארוכים יותר, וזאת מכיוון שהשמש זורחת מוקדם יותר בבוקר ושוקעת מאוחר יותר בלילה (נמצאת זמן רב בשמים). כאשר הקוטב הצפוני נוטה לעבר השמש, אז אנו- כצופים מחציו הצפוני של כדור הארץ, מקבלים אנרגיה רבה יותר מן השמש ביחס ליחידת שטח.
לכן ניתן לומר כי במהלך הקיץ - פיסת אדמה נתונה בחצי הצפוני של כדור הארץ מקבלת יותר אנרגיה ישירה מן השמש, ביחס לפיסת אדמה נתונה בחצי הדרומי של כדור הארץ.

 


seasons_earth_tilt
במשך אותו פרק זמן - חציו הדרומי של כדור הארץ נטוי הרחק מן השמש ולכן תושבי  כדור הארץ הנמצאים בחצי הדרומי חווים את החורף. בין שני מצבים אלו
חלים האביב והסתיו בהתאמה. יש להדגיש כי לא המרחק של כדור הארץ מהשמש הוא הגורם לעונות השנה, אלא נטיית הציר של כדור הארץ - הפלנטה שלנו.

seasons_earth_sun

 

 

ביום שוויון הסתיו - השמש מתחילה לנוע דרומה ביחס לצופה.
ביום שוויון האביב - השמש נראית כנעה יותר ויותר גבוה בשמיים, עד אשר מגיעה לנקודה הצפונית הגבוה ביותר ביום הארוך ביותר בשנה.
יום השוויון הנו הזמן בו זורחת השמש בדיוק במזרח ושוקעת במערב.  במסלול זה שוהה השמש בכיפת השמים כ-12 שעות.

בקיץ זורחת השמש בצפון-מזרח ושוקעת בצפון-מערב ולכן הימים ארוכים יותר. בחורף, השמש זורחת בדרום-מזרח ושוקעת בדרום-מערב ולכן הימים קצרים יותר.
מומלץ: מעוניינים למדוד את הזמן ולהתחקות אחר תנועת גרמי השמים? בנו שעון שמש!אם כן כיצד נוצר המצב בו היום למעשה "משתווה" ללילה פעמיים בשנה?

עונות השנה נקבעות על ידי נטיית ציר כדור הארץ שהנה כ-23.5 מעלות.
כדור הארץ מסתובב בתנועה המזכירה את חלקו העליון של ג'ירוסקופ אל עבר נקודה קבועה* בחלל הסמוכה בשמיים לכוכב הצפון.   לזאת מתווספת תנועת כדור הארץ סביב השמש.

כך נוצר המצב בו במשך חצי שנה - חצי כדור הארץ הדרומי נטוי יותר לעבר השמש ולאחר חצי שנה - נטוי לעבר השמש החצי הצפוני.
יום השיוויון נוצר כאשר כדור הארץ נמצא בדיוק בין שני מצבים אלו. אם יום השיוויון יתקיים לאורך כל השנה – אז לא יתקיים השוני בין אורך היום  והלילה, לא יהיו שינויי טמפרטורה במשך השנה (מזעריים) ולמעשה לא יהיו עונות כלל!


סרטון:  נטיית ציר כדור הארץ ועונות השנה.
(* נקודה קבועה ביחס לצופה אנדבדואלי בזמן ספציפי)

 


יום השיוויון בהיבט התרבותי


נצרות: יום שיוויון האביב הנו בעל חשיבות גדולה אצל הקתוליים שכן חג הפסחא מתקיים ביום ראשון מיד לאחר הירח המלא הראשון שזורח אחרי יום שיוויון האביב, על – פי מסורתם.

מצריים הקדומה: נבנה הספינקס כך שפניו מביטות אל עבר הנקודה בה זורחת השמש ביום השיוויון.

האינדיאנים : חצבו מערות שלמות המציינות את יום השיוויון בעזרת סדקים בקירות שיצרו משחקי אור וצל.במצפה הכוכבים ברקת במכבים:

מצוינים ימי השיוויון על ידי צל שעון המאדים. צלו של השעון - חולף על פני הקו בשעון אשר מציין את תנועת השמש בשמיים. 
צל השעון בימי השוויון ישודר מן המצפה לרשת האינטרנט וכך תינתן האפשרות  לצפות במאורע לכל אדם בכל נקודה על פני כדור הארץ.  (המחוברת לרשת האינטרנט)


EarthDial_mars_dial
בשידור החי של שעון השמש ניתן לצפות דרך אתר האינטרנט של מצפה הכוכבים

 "שני עולמות שמש אחת"


 
מצפה הכוכבים ברקת במכבים מהווה חלק מהפרויקט הבין לאומי "שני עולמות שמש אחת".
הפרויקט עצמו מאורגן על ידי הגוף Planetary Society, שהינו אחד הגופים הגדולים בעולם העוסק במדעים פלנטאריים וחקר כוכבי הלכת ובחינוך כאחד.
 
בפרויקט משותף מתאחדים שעוני שמש מכל קצוות תבל  עם שני שעוני השמש שעל רכבי המחקר על כוכב הלכת מאדים -  ספיריט (Spirit) ואופרטיוניטי (Opportunity) תחת הסיסמא "שני עולמות, שמש אחת".
זהו העתק מדויק, בקנה מידה גדול, של שעוני השמש שנשלחו במשימות החלל לכוכב הלכת מאדים. שעון השמש מצולם במצלמה המחוברת לאינטרנט וכך ניתן לצפות בשעון המאדים בזמן אמת, יחד עם שעוני שמש נוספים, בכל רחבי העולם.


 

earthdial vernal equinox

סרטון : מעבר הצל על פני שעון המאדים במצפה הכוכבים ברקת, ביום שיוויון הסתיו. צפו בסרט מהיום הארוך ביותר בשנה.  
פרטים נוספים על שעון השמש-מאדים באתר האינטרנט של מצפה הכוכבים.


 

 

 

 

להרחבה

 

ניסויים בנושא השמש, באמצעות טלסקופ השמש


פוסטר עונות השנה ונטיית ציר כדור הארץ
seasons_posterהשימוש בכפוף לתקנון ותנאי השימוש באתר המצפה.

 

 

 

 

 

מרחק גלקסית אנדרומדה מאתנו הנו כ-2.5 מליון שנות אור, ערך בהירותה הנראית 3.4+ מגניטודה. השתמשו בפלניספרה - מפת הכוכבים הסובבת בכדי למצוא את קבוצת הכוכבים קאסיופיאה (Cassiopeia). זוהי קבוצה האופיינית לשמי האביב, וממקום...
קרא עוד...
M31 -  גלקסיית אנדרומדה
הידעת!
אפקט דופלר - (בהיבט אסטרונומי) תזוזתם של קווי הספקטרום לעבר הספקטרה האדום או הכחול, הנובע מתנועת הגוף הפולט את הקרינה. כאשר הגוף מתקרב לעבר הצופה : יבחין זה בהסחה לכחול, דהיינו האור המגיע לצופה יראה נוטה לכחול יותר מבמקור. כאשר הגוף מתרחק ביחס לצופה : יבחין זה בהסחה לאדום, דהיינו האור המגיע לצופה יראה נוטה לאדום יותר מבמקורקרא עוד